Strefa prysznica a odpowiedni rozmiar kabiny
Inne ciekawe wpisy

JAK UNIKNĄĆ BŁĘDÓW W POMIARZE STREFY PRYSZNICA I DOPASOWANIU ODPOWIEDNIEGO ROZMIARU KABINY PRYSZNICOWEJ

Stworzyliśmy ten mini poradnik wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, którzy decydują się na jedno z dwóch rozwiązań:

– umieszczenie kabiny prysznicowej na odwodnieniu liniowym lub ściennym wykonanym z płytek ceramicznych

– ułożenie innych płytek na ścianie lub podłodze w strefie prysznica i innych w sąsiadujących strefach łazienki.

Tak czy inaczej cel jest jeden:

Ustalenie precyzyjnego wymiaru kabiny, aby zaplanować odpowiednie ułożenie płytek w zaplanowanej przestrzeni. Najczęściej, aby łączenie płytek wyszło dokładnie w tym miejscu, gdzie przebiegać będzie szyba kabiny. Dodatkowo ważne jest ustalenie miejsca ustawienia ściany kabiny na odwodnieniu liniowym. Kabiny musi stać na płytkach poziomych. Nie może znajdować się ponad spadkiem wykonanym z płytek.

Poniżej wyjaśniamy czym są różne rodzaje wymiarów oraz jak je wyliczyć, aby wybrana kabina pasowała do miejsca, w którym ma zostać zamontowana.

Już na wstępie zaznaczamy ważną sprawę: kabina, która w nazwie ma np. 90 x 90 pasuje do brodzika o takim właśnie wymiarze.  Jak wiadomo kabina na brodziku (np. akrylowym) nigdy nie stoi na samej krawędzi brodzika, a w lekkim oddaleniu od niej, np. 2-4 cm w zależności od modelu. W związku z tym już na wstępie wyjaśniamy, że odwodnienie liniowe (strefa posiadająca spadek wykonany z płytek) powinna być odpowiednio mniejsza o kilka cm od nominalnej wartości określonej dla kabiny, np. 90 x 90. Szczegóły znajdziesz poniżej.

MONTAŻ I WYMIARY KABIN PRYSZNICOWYCH

MONTAŻ KABINY PRYSZNICOWEJ NA BRODZIKU

Montaż na brodziku zwykle nie powoduje żadnych trudności. Każda kabina prysznicowa Jest przewidziana do właśnie takiego sposobu montażu. Zalecamy kompletowanie kabin z brodzikami
pochodzącymi z naszej oferty.

MONTAŻ KABINY PRYSZNICOWEJ NA POSADZCE

WYMIAR DO ZEWNĘTRZNEJ PŁASZCZYZNY PROFILU / KOSTKI

W przypadku montażu na posadzce, chcąc zachować współliniowość krawędzi płytek z zewnętrzną płaszczyzną profilu / kostki montażowej kabiny, należy ustalić jego odległość od narożnika.
Przykład: Rzeczywisty wymiar kabiny prysznicowej EVENTA 90x90x200, mierzony od narożnika do zewnętrznej płaszczyzny kostki montażowej, zawiera się w zakresie 88,7 – 89,7 cm, dla produktu ze strony 67. (patrz – kolumny A,B w tabeli na karcie produktu).

MONTAŻ KABINY PRYSZNICOWEJ NA POSADZCE

WYMIAR DO WEWNĘTRZNEJ PŁASZCZYZNY PROFILU / SZYBY
(DLA KABIN NAROŻNYCH)

W przypadku montażu na posadzce, chcąc zachować współliniowość krawędzi płytek z wewnętrzną płaszczyzną profilu kabiny, należy ustalić jego odległość od narożnika.

Przykład: Rzeczywisty wymiar kabiny prysznicowej EVENTA 90x90x200, mierzony od wewnętrznej płaszczyzny profilu, wynosi C=86-87 cm, D=86-87 cm, dla produktu ze strony 67 (patrz wzór poniżej).
Przykład II: Rzeczywisty wymiar kabiny prysznicowej EVENTA 90x90x200, mierzony od wewnętrznej płaszczyzny szyby, wynosi C=86,3-87,3 cm, D=86,3-87,3 cm, dla produktu ze strony 67 (patrz wzór poniżej).

A, B – WYMIAR RZECZYWISTY
wartość należy odczytać z tabeli na stronie z produktem C, D – WYMIAR WEWNĘTRZNY do obliczenia c wartość należy odczytać z tabeli na stronie 14
C = A – c
D = B – c

MONTAŻ KABINY PRYSZNICOWEJ NA POSADZCE

WYMIAR DO WEWNĘTRZNEJ PŁASZCZYZNY PROFILU / SZYBY*
(DLA KABIN PRZYŚCIENNYCH)

W przypadku montażu na posadzce, chcąc zachować współliniowość krawędzi płytek z wewnętrzną płaszczyzną profilu / szyby* kabiny, należy ustalić jego odległość od narożnika.

Przykład: Rzeczywisty wymiar kabiny prysznicowej EVENTA 90x90x200, mierzony pomiędzy ścianą a wewnętrzną płaszczyzną profilu, wynosi D=86,3-87,3 cm, a wymiar między wewnętrznymi płaszczyznami równoległych profili C=84,8 cm, dla produktu ze strony 55. (patrz wzór poniżej).

Przykład II: Rzeczywisty wymiar kabiny prysznicowej EVENTA 90x90x200, mierzony pomiędzy ścianą a wewnętrzną płaszczyzną szyby, wynosi D=86,3-87,3 cm, a wymiar między wewnętrznymi płaszczyznami równoległych szyb* C=85,4 cm, dla produktu ze strony 55. (patrz wzór poniżej).

A, B – WYMIAR RZECZYWISTY
wartość należy odczytać z tabeli na stronie z produktem
C wymiar między wewnętrznymi
płaszczyznami równoległych
profili lub szyb*
D odległość pomiędzy ścianą a wewnętrzną płaszczyzną szyby
c, d wartość należy odczytać z tabeli
na stronie 14.
C = A – 2×c
D = B – d

MONTAŻ KABINY PRYSZNICOWEJ NA POSADZCE

WYMIAR DO OSI SZYBY
(DLA KABIN PRZYŚCIENNYCH)

W przypadku montażu na posadzce, chcąc zachować współliniowość krawędzi płytek z szybą kabiny, należy wyliczyć odległość osi szyby od ściany.

Przykład: Rzeczywisty wymiar kabiny prysznicowej EVENTA 90x90x200, mierzony od ściany do osi symetrii szyby oraz od osi do osi, jest równy X1=86,2cm, X2=86,7-87,7, dla produktu ze strony 71 (patrz wzór poniżej).

A, B – WYMIAR RZECZYWISTY
wartość należy odczytać z tabeli na stronie z produktem
X1 wymiar między osiami
równoległych szyb
X2 odległość pomiędzy ścianą
a osią przeciwległej szyby
a, e wartość należy odczytać z tabeli poniżej
(tabela z wymiarami)
X1 = A – 2×a
X2 = B – e

MONTAŻ KABINY PRYSZNICOWEJ NA POSADZCE

WYMIAR DO OSI SZYBY
(DLA KABIN NAROŻNYCH)

W przypadku montażu na posadzce, chcąc zachować współliniowość krawędzi płytek z szybą kabiny należy wyliczyć odległość osi szyby od narożnika.

Przykład: Rzeczywisty wymiar kabiny prysznicowej EVENTA 90x90x200 mierzony od narożnika do osi symetrii szyby wynosi X1=86,7-87,7cm, X2=86,7-87,7cm, dla produktu ze strony 67 (patrz wzór poniżej).

A, B – WYMIAR RZECZYWISTY
wartość należy odczytać z tabeli na stronie produktu.
X1, X2 odległość pomiędzy ścianą a osią szyby
a, b wartość należy odczytać z tabeli na stronie 14.